Hlavný partner: Festival z verejných zdrojov
podporil
Fond na podporu umenia
Spoluorganizátor:

PARA (SK) - Kapela, ktorú netreba predstavovať

Príbeh skupiny PARA je ako skladačka puzzle so stovkami malých dielikov. Vznikli v roku 1995 ako tzv. „krabicový” punk. Keď však zohnali skutočné bicie, bol to už aj skutočný punk. Neskôr sa pustili i do VEĽMI svojského SKA a funku. V začiatkoch ich okrem hľadania svojho štýlu postretli i rôzne iné peripetie, prvé nahrávky (z odstupu hodnotené ako veľmi zlé), negatívna kritika po koncertoch či časté zmeny členov kapely. V roku 1997 nahrávajú s Oskarom Rózsom, v roku 1998 zas koncertujú s ešte neznámymi IMT Smile. V tomto roku prichádza do kapely i spevák Lasky. Zásadnejší zlom zaznamenali až s prvým albumom produkovaným O. Rózsom v roku 1999. V 2001 prichádza nominácia na Objav roka v slovenskej obdobe Grammy a videoklip k novej piesni Otec. O štyri roky neskôr prevalcujú hitparády singlom Keď ťa stretnem z albumu Brutálna zostava a dostávajú sa do širokého povedomia. V roku 2010 sa organizačne spolupodieľajú na nultom ročníku mini-festivalu SPOLU ŠOBOV v prostredí rómskej komunity v Banskej Štiavnici. Toto leto skupina Para obmedzila koncertovanie, aby mohla pracovať na nových skladbách. Aj napriek tomu si nájde čas vystúpiť na zopár akciách. Jednou z nich je aj Európsky Festival humoru a satiry Kremnické Gagy. 

Je isté, že predstavovať kapelu PARA v roku 2011 už nie je nutné. Puzzle sú poskladané, kapela sa rozloží na pódiu a v Kremnici zahrá tak, až všetkým nezostane nič iné, len si na jej hudbu poriadne „zapařit”... V piatok, 26. augusta 2011 o 21:30 vo Vinotéke Biely bocian. Aktualita: Skupina Para si so sebou privezie aj hosťa, rómsku skupinu Klenovec Gypsy Band, ktorá vystúpi na začiatku koncertu. Koncert sa predĺži min. do 23:00 hod.
Viac na: http://www.para.sk/

Fotogaléria
PARAMatúš Vallo, Johnny, Tomáš Šedivý (Lasky), Daniel Buzinkay (Danko), Oliver Sadovský, Juraj Marikovič (Medveď)V piatok, 26. augusta 2011 o 21:30 na nádvorí Vinotéky Biely bocianPARAPARA