Hlavní organizátori:
Kremnické gagy patria medzi najlepšie európske festivaly


Festival humoru a satiry Kremnické gagy bol v máji t. r. zaradený medzi najlepšie európske festivaly a poctený prestížnou značkou EFFE Label 2015-2016. Toto medzinárodné označenie udeľuje nová medzinárodná platforma Európskej asociácie festivalov EFFE – Európa pre festivaly, festivaly pre Európu, ktorá spája významné podujatia na základe umenia, rozvoja jeho komunít a európskych hodnôt a súčasne pozýva profesionálov i bežných divákov z celého sveta objavovať a zapojiť sa do siete európskych festivalov. Medzinárodná porota zložená z národných expertov z celej Európy vybrala (na základe prihlášok) tie festivaly, ktoré najviac spĺňali požadované kritériá – vysokú umeleckú kvalitu, zapojenie miestnych umeleckých komunít a významný vplyv na národnej i medzinárodnej úrovni.

Značku EFFE získalo 761 festivalov z 31 európskych krajín. Príjemcovia ponúkajú širokú škálu žánrov a aktivít pre svoje publikum a vďaka rozvoju komunít a kreativity robia z Európy lepšie miesto pre život. Zo Slovenska získalo právo používať toto označenie len šesť festivalov, okrem Kremnických gagov aj Divadelná Nitra, Bábkarska Bystrica, Mélos-Etos, Allegretto Žilina a Istropolitana projekt. V lete vyjde aj on-line Guide to Europe’s Festivals, ktorý umožní kontakty a vytvorí európsku komunitu festivalov.

Viac na www.effe.eu
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Európsky Festival humoru a satiry KREMNICKÉ GAGY® je jedinečná medzinárodná prehliadka kultivo-vaného humoru, nezávislej satiry a zábavnej recesie s dlhoročnou tradíciou (*1981). Koná sa každý rok na konci augusta v centre stredovekého baníckeho a minciarskeho mesta Kremnica (*1328). Na 13 interiéro- vých scénach a exteriérových pódiách prezentuje svoje najlepšie produkcie cca 300 úspešných autorov, divadelníkov, hudobníkov, bábkarov, výtvarníkov, mímov, tanečníkov, klaunov, recitátorov a pouličných umelcov zo Slovenska, Českej republiky a mnohých krajín Európy. Najnovšie humoristické diela a výkony z poslednej sezóny hodnotí medzinárodná odborná porota – Akadémia humoru (*2004), ktorá v jednotlivých umeleckých žánroch udeľuje prestížnu cenu Zlatý gunár. Bohatý a pestrý program ponúka slušnú zábavu všetkým vekovým kategóriám. V neopakovateľnej atmosfére akcie relaxuje najmä mladá generácia, rodiny s deťmi, zamestnanci, manažéri, podnikatelia či turisti. Pre uvoľnenie a inšpiráciu prichádzajú do festivalovej Kremnice aj renomované osobnosti a umelci. Trojdňový happening dobrej nálady na konci leta pravidelne navštevuje niekoľko tisíc divákov z celého Slovenska i zahraničia.

GAGY objavili a pozvali (2006 – 2014)