Foto: Michal Svitok

LES ROIS VAGABONDS (F) – Kráľovskí tuláci z Francúzska boli na Kremnických gagoch 2013 jednou z najatraktívnejších TOP produkcií festivalu. Táto medzinárodná dvojica poetických klaunov patrí v súčasnosti so svojím originálnym predstavením k najvychytenejším divadelným zoskupeniam v celom Francúzsku. Založili ju v roku 2008 švajčiarska huslistka a tanečníčka – absolventka konzervatória vo Švajčiarsku, tanečnej školy v Amsterdame a cirkusových akro- bacií v Buenos Aires, Izraeli a San Franciscu – JULIA MOA CAPREZ a Francúz IGOR SELLEM, ktorý vyštudoval elementárnu fyziku, ale tiež zlieza útesy a vrcholy planéty s najlepšími horolez- cami sveta. A k tomu je ešte aj hudobník – trubkár, akrobat a klaun samouk.

Ich KONCERT PRE DVOCH KLAUNOV, „poetov v akcii” je príbehom Gazelle a Gorkého. Ona má bielu parochňu a napudrovanú tvár ako povýšenecká šľachtičná na súde, On je hrbáč so zachmúreným výrazom. Jediné, čo má, je tuba a balíky slamy. Zdá sa, že sú diametrálne odlišní. Napriek tomu sa celý život hľadajú. A to, čo ich spojí, je hudba: Vivaldi, Strauss, Bach či Ravel. Hudobníkmi sú však samotní klauni.

Na prestížnom medzinárodnom festivale vo francúzskom Avignone v lete 2013 získali Cenu publika, na Kremnických gagoch 2013 hlavnú cenu – GRAND PRIX.

Viac na: www.lesroisvagabonds.com

Európsky Festival humoru a satiry KREMNICKÉ GAGY® je jedinečná medzinárodná prehliadka kultivovaného humoru, nezávislej satiry a zábavnej recesie s dlhoročnou tradíciou (*1981). Koná sa každý rok na konci augusta v centre stredovekého baníckeho a minciarskeho mesta Kremnica (*1328). Na 13 interiérových scénach a exteriérových pódiách prezentuje svoje najlepšie produkcie cca 300 úspešných autorov, divadelníkov, hudobníkov, bábkarov, výtvarníkov, mímov, tanečníkov, klaunov, recitátorov a poulič- ných umelcov zo Slovenska, Českej republiky a mnohých krajín Európy. Najnovšie humoristické diela a vý- kony z poslednej sezóny hodnotí medzinárodná odborná porota – Akadémia humoru (*2004), ktorá v jed- notlivých umeleckých žánroch udeľuje prestížnu cenu Zlatý gunár. Bohatý a pestrý program ponúka zábavu všetkým vekovým kategóriám. V neopakovateľnej atmosfére akcie relaxuje najmä mladá generácia, rodiny s deťmi, zamestnanci, manažéri, podnikatelia či turisti. Pre uvoľnenie a inšpiráciu prichádzajú do festivalovej Kremnice aj renomované osobnosti a umelci. Trojdňový happening dobrej nálady na konci leta pravidelne navštevuje niekoľko tisíc divákov z celého Slovenska i zahraničia.

GAGY objavili a pozvali (2006 – 2012)